• Informacje na temat:

  kto z polaków dostał oscara

Artykuły na temat: kto z polaków dostał oscara
 • "Klan": Daniel Olbrychski wraca na ekrany kin jako legendarny Kmicic!

  ...zupełnie nie nadaje się do tej roli. Gdy jednak film wszedł na ekrany kin, nikt już nie wyobrażał sobie, że w Kmicica mógłby wcielić się kto inny. Dziś kolejne pokolenie Polaków będzie mogło przekonać się, że Daniel Olbrychski słusznie okrzyknięty został w 1974 roku najprzystojniejszym i najzdolniejszym aktorem swego pokolenia. Premiera odnowionego "Potopu" - filmu pt. "Potop Redivivus...

 • "Ida" przed oscarową galą

  Agata Trzebuchowska dostała rolę po tym, jak zwrócono na nią uwagę w kawiarni; Łukasz Żal przejął funkcję autora zdjęć, gdy zachorował Ryszard Lenczewski. O kulisach realizacji "Idy" i planach związanych z oscarową galą opowiada producent filmu - Piotr Dzięcioł.

 • Piotr Cyrwus: Trudno być góralem

  Ryśka z "Klanu" gra juz 14 lat. Jest wciąż zajęty, ale umie tak zorganizować pracę, by znaleźć czas na długą rozmowę o "Klanie", przypadkach w życiu aktora, rodzinnym Podhalu i dyskusjach z księdzem Tischnerem.

 • Tomasz Raczek o poezji "Idy"

  "Ida" posługuje się językiem poezji - nie publicystyki - dzięki czemu jest zrozumiała dla widzów na Zachodzie, którzy docenili ją bardziej niż Polacy; to zasługa reżysera Pawła Pawlikowskiego, który studiował i pracuje w Wielkiej Brytanii - uważa Tomasz Raczek.

 • Mariusz Bonaszewski: Wchodzę, rozwalam i znikam

  - Słyszałem, że trudno się ze mną pracuje - mówi. A jednak na brak propozycji nie narzeka. Może dlatego, że kiedy pojawia się na ekranie, wiadomo, że to obecność znacząca.

 • Nie będzie Oscarów w TVP

  "TVP nie wykupiła w tym roku praw do transmisji oscarowej gali" - poinformował "Super Express".

 • Oscar dla syna W. Marczewskiego?

  Polak Filip Marczewski znalazł się w gronie nominowanych w tegorocznej edycji tzw. studenckich Oscarów. Kto z piątki nominowanych dostanie statuetkę, okaże się 10 czerwca. Oprócz filmu Marczewskiego "Melodramat", nominowano też studenckie obrazy z Danii, RPA, Niemiec i Hiszpanii. W sumie o nominacje ubiegało się 29 produkcji z 22 krajów - podała agencja dpa.

 • Agnieszka Holland: Kim jest człowiek?

  Sukcesy na międzynarodowych festiwalach i świetne recenzje w zachodniej prasie (na popularnym i opiniotwórczym serwisie rottentomatoes.com "W ciemności" ma 100 procent pozytywnych recenzji!) wymiernie zwiększają szanse "W ciemności" na nominację do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej.

 • Włodek Pawlik z Grammy: Gdyby nie żona...

  Polski jazz (podobnie jak muzyka metalowa) to od dawna jeden z eksportowych hitów znad Wisły. Kim jest polski zdobywca "muzycznego Oscara", pianista jazzowy Włodek Pawlik?

 • W poniedziałek rano naszego czasu, o godz. 5.22, Andrzej Wajda odebrał z rąk Jane Fondy honorowego Oscara za całokształt dokonań. Z tej okazji polski reżyser tuż przed ceremonią rozmawiał w Los Angeles z Piotrem Metzem i Grzegorzem Jasińskim z Radia RMF FM.

Wideo na temat: kto z polaków dostał oscara
 • Kto cię uczył jeździć?

  Prowadzenie samochodu w ulicznych korkach jest bardzo stresujące, a tym bardziej gdy trzeba to robić w zupełnie obcym dla nas kraju. Mirela, która wyemigrowała z Niemiec do Indii; Jakez, który z USA przeniósł się do Japonii; oraz Koreanka Heyn Won, która mieszka dziś w Niemczech, mają ten sam problem: wszyscy chcą zdobyć lokalne prawo jazdy. Mirela potrzebuje go do prowadzenia firmy odzieżowej, Jakez do nauki angielskiego, a Heyn Won do prowadzenia rodzinnego życia w Monachium. Obowiązkowe...

 • Jeśli nie my, to kto?

  Wschodnie Niemcy, wczesne lata 60. W kraju jeszcze spokój. Bernward Vesper rozpoczyna studia w Tuebingen. Chodzi na seminarium retoryki. Chce pisać. Noce spędza bezsennie przy maszynie do pisania. W międzyczasie próbuje bronić swojego ojca, pisarza o niechlubnej nazistowskiej sławie. Kraj, w którym Bernward żyje, topi się w przeszłości. Od zakończenia wojny minęło 15 lat, starzy naziści znowu robią karierę, nie mówi się o przestępstwach wojennych. Wtedy poznaje Gudrun Ensslin i jej...

 • Rozgrywka

  Ekranizacja powieści Patricii Highsmith. Bohaterami filmu "Rozgrywka" są charyzmatyczny i elegancki Chester MacFarland (Viggo Mortensen) oraz jego zjawiskowa i uwodzicielska żona Colette (Kirsten Dunst), którzy odbywają podróż po Europie. W jednym z ekskluzywnych hoteli zwracają na siebie uwagę przewodnika wycieczek, błyskotliwego Rydala (Oscar Isaac). Skuszony olśniewającą urodą Colette oraz bogactwem i wytwornością Chestera, Rydal bez wahania przyjmuje od amerykańskiej pary zaproszenie na...