• Informacje na temat:

  aktorki polskie lat 50

Artykuły na temat: aktorki polskie lat 50
 • Ida Kamińska: Jedyna polska aktorka z nominacją do Oscara

  ...na córkę Ruth, skazaną na pięć lat zesłania na Syberię, która dopiero w połowie lat 50. z córką Eriką wróciła do Polski. Może dlatego role skrzywdzonych matek należały do najwybitniejszych kreacji(...)Teatr Żydowski w Warszawie przypomniał, że 21 maja przypadała 40. rocznica śmierci Idy Kamińskiej - "wybitnej aktorki, jedynej jak dotąd Polki nominowanej do Oscara za rolę pierwszoplanową, reżyser...

 • Zmarła aktorka Ludmiła Łączyńska

  Aktorka Ludmiła Łączyńska, która od 1957 r. nieprzerwanie wcielała się w rolę Jadwigi Matysiakowej w powieści radiowej "Matysiakowie", zmarła w sobotę, 3 sierpnia. Miała 96 lat.

 • "Aktorki. Odkrycia": Nowa książka Łukasza Maciejewskiego

  ..."Aktorki. Odkrycia" to najnowsza książka Łukasza Maciejewskiego - znanego dziennikarza oraz cenionego krytyka filmowego i teatralnego. To już trzecia część serii, której bohaterkami są polskie aktorki. Premiera książki odbyła się w poniedziałek, 9 października, w kinie Atlantic w Warszawie.

 • Niezwykłe historie diw polskiego kina

  Miały wszystko: talent, urodę, sympatię widzów. A jednak, z dnia na dzień ich życie diametralnie się zmieniło. Zniknęły z ekranów i mediów: czasem na zawsze, czasem tylko po to, by powrócić w wielkim stylu po kilkunastu latach. Historie diw polskiego kina pełne są nieoczekiwanych tragedii, burzliwych romansów i zaskakujących zwrotów w karierze. Czemu zniknęły? Los tych aktorskich legend potoczył...

 • Anna Dymna: 50 lat na scenie

  Mam taki sam stosunek do teatru, jaki miałam 50 lat temu - mówi Anna Dymna, która pół wieku temu, 27 marca 1969 r., debiutowała jako aktorka na deskach Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie. Dymna zagrała wówczas role Isi i Chochoła w "Weselu" w reż. Lidii Zamkow.

 • Irena Kwiatkowska: Mija 5 lat od śmierci aktorki

  W czwartek, 3 marca, mija 5 lat od śmierci Ireny Kwiatkowskiej - Kobiety Pracującej z serialu "Czterdziestolatek" i Pani Jankowskiej z "Wojny domowej". Legenda polskiej sceny odeszła w wieku 98 lat.

 • Lidia Korsakówna: Mija piąta rocznica śmierci aktorki

  W poniedziałek, 6 sierpnia, mija pięć lat od śmierci Lidii Korsakówny, aktorki znanej z filmów "Przygoda na Mariensztacie", "Klub kawalerów" i "Dziewczęta z Nowolipek".

 • "Kanał": Pierwszy sukces polskiego kina

  W czwartek, 20 kwietnia, mija 60 lat od premiery "Kanału" Andrzeja Wajdy. To pierwszy polski film, który został dostrzeżony na świecie (Srebrna Palma w Cannes).

 • Najlepsze adaptacje literatury polskiej

  Wiele znanych dzieł literatury polskiej doczekało się przeniesienia na duży ekran, jednocześnie wiele spośród niezliczonych adaptacji filmowych znacznie różniło się od książkowych pierwowzorów(...) adaptacji literatury polskiej. Od Adama Mickiewicza, przez Marka Hłasko, aż po Jerzego Pilcha.

 • Marta Lipińska: 50 lat na scenie

  Już 3 marca wielki jubileusz 50-lecia pracy artystycznej jednej z najwybitniejszych i najbardziej lubianych polskich aktorek - Marty Lipińskiej. Wydarzenie jest tym bardziej niezwykłe, gdyż będzie to jednocześnie 50-lecie pracy aktorki w jednym teatrze - Teatrze Współczesnym w Warszawie.

Wideo na temat: aktorki polskie lat 50
 • "Kobieta w Berlinie"

  rozgrywające się po wkroczeniu Rosjan do stolicy Niemiec. Wydane anonimowo w latach 50., przez dziesięciolecia nie doczekały się należytej uwagi, ze względu na pozostające w sferze tabu doświadczenia autorki

Dyskusje na temat: aktorki polskie lat 50
 • Re: "Leśniczówka": Jolanta Fraszyńska kończy 50 lat!

  Jak to jest powiedzcie wy mi moje aktorki rodzime polskie kochane. Dlaczego w Polsce, żeby zostać aktorką to trzeba najpierw się rozebrać? Nie da się bez tego? Czy są aktorki, które nie zaczynały od rozbieranych scen, spania z kimś ważnym, kto otworzył drzwi do grania czy też od pornoli?