• Informacje na temat:

  andrzej wajda

Artykuły na temat: andrzej wajda
 • Andrzej Wajda patronem jednej z ulic Białegostoku

  Wybitny reżyser Andrzej Wajda (1926-2016) będzie patronem ulicy w Białymstoku - zdecydowali w poniedziałek białostoccy radni. Za głosowało 22 radnych, nikt nie był przeciwny, jedna osoba wstrzymała się od głosu, pięciu radnych nie głosowało.

 • Sir John Gielgud: Cenił Andrzeja Wajdę i Krystynę Jandę

  Sir John Gielgud, potomek polsko-litewskiego szlacheckiego rodu Giełgudów, był jednym z najwyżej cenionych aktorów angielskich. Andrzej Wajda, mówiąc o nim, używał zawsze dawnej, polskiej wersji jego nazwiska.

 • Andrzej Wajda: Legenda kina, strażnik krytycznego patriotyzmu

  Nazywany dekonstruktorem polskich mitów narodowych, a zarazem legendą światowego kina, Andrzej Wajda pozostaje jednym z najważniejszych twórców polskiej kinematografii. 9 października przypada trzecia rocznica śmierci zasłużonego reżysera.

 • Andrzej Wajda i Andrzej Żuławski: Kilka niepotrzebnych słów

  Polański, Andrzej Żuławski, niedawny absolwent paryskiego Institut des Hautes Etudes Cinématographiques (IDHEC) oraz Andrzej Wajda, który właśnie przyjechał z Warszawy. "To będzie twój nowy asystent" - tak Polański przedstawił Wajdzie Żuławskiego. Ten ostatni niedawno obronił w Paryżu pracę magisterską na temat "Kanału" Wajdy. Znał film na pamięć, przeanalizował w nim każdą scenę. Andrzej Wajda...

 • Suwałki mają ulicę Andrzeja Wajdy

  Krystyna Zachwatowicz-Wajda odsłoniła w czwartek w Suwałkach (Podlaskie) ulicę Andrzeja Wajdy. Nieżyjący reżyser urodził się w Suwałkach i jest honorowym obywatelem tego miasta. To pierwsza ulica imienia Wajdy w Polsce.

 • Warszawa pożegnała Andrzeja Wajdę

  Tłumy warszawiaków, artystów i ludzi kultury żegnały we wtorek zmarłego w 9 października reżysera Andrzeja Wajdę podczas mszy w jego intencji w stołecznym kościele oo. Dominikanów. - Wajda uczył nas mądrego, krytycznego patriotyzmu - mówił w homilii ks. Andrzej Luter.

 • Aleja Andrzeja Wajdy w Gdyni

  Tegoroczna edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni rozpocznie się od nadania imienia Andrzeja Wajdy alei na Placu Grunwaldzkim. Wydarzenie poprzedzi uroczystą galę otwarcia imprezy.

 • Jakim kierowcą był Andrzej Wajda?

  Andrzej Wajda - wielki reżyser, natchniony artysta, ale też normalny człowiek, który np. musiał prowadzić samochód. Jakim był kierowcą? Takim, który nie przejmuje się obitym autem, bo bardziej interesuje go wschodzący na niebie księżyc...

 • Andrzej Wajda patronem skweru w Krakowie

  Imieniem Andrzeja Wajdy, zmarłego dwa lata temu reżysera teatralnego i filmowego, nazwany został skwer w pobliżu Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie. W ten sposób miasto chce uhonorować jednego z najwybitniejszych twórców światowego kina.

 • Andrzej Wajda nie żyje

  Andrzej Wajda nie żyje. Wybitny polski reżyser, współtwórca polskiej szkoły filmowej, laureat Oscara zmarł w niedzielę, 9 października, wieczorem. Miał 90 lat.

Zdjęcia na temat: andrzej wajda
 • Andrzej Wajda
Wideo na temat: andrzej wajda
 • Andrzej Wajda (1926-2016)

  Reżyser był jedną z najwybitniejszych i najpopularniejszych postaci w branży filmowej, a także współtwórcą polskiej szkoły filmowej.

 • Andrzej Wajda o swoim ostatnim filmie

  Odszedł Andrzej Wajda. Jego ostatni film - "Powidoki" jest manifestem wolności. Wajda Wajda długo przygotowywał się do filmu o Władysławie Strzemińskim - jednym z najbardziej świadomych artystów XX wieku. Jak sam mówił na planie filmowym: "Film o Strzemińskim - jest filmem, który powstaje najdłużej ze wszystkich moich filmów. Już lata temu próbowałem zmierzyć się z tym tematem" - wyznał Wajda

Dyskusje na temat: andrzej wajda