• Informacje na temat:

  bohdan poręba

Artykuły na temat: bohdan poręba
 • Janusz Zakrzeński zginał 5 lat temu w katastrofie smoleńskiej

  Na zawsze zapamiętamy go jako Józefa Piłsudskiego, Witkacego oraz Benedykta Korczyńskiego w "Nad Niemnem". Janusz Zakrzeński był jednak nie tylko cenionym aktorem teatralnym i kinowym, lecz również wspaniałym pedagogiem. 10 kwietnia mija 5 lat od jego śmierci - aktor zginał na pokładzie samolotu rządowego TU-154 M, który rozbił się pod Smoleńskiem.

 • Bohdan Poręba nie żyje

  Twórca legendarnego "Hubala", Bohdan Poręba nie żyje. Reżyser filmowy zmarł w sobotę, 25 stycznia, w Warszawie. Miał 79 lat.

 • Machulski o stanie wojennym

  Juliusz Machulski swój debiut "Vabank" pokazał w 1981 roku, na festiwalu w Gdańsku, ostatnim przed wybuchem stanu wojennego. - Wszyscy zajmowali się polityką, a ja zrobiłem film o przedwojennym kasiarzu. Miałem wrażenie, że to nietaktowne - wspomina reżyser. We wtorek, 13 grudnia, mija dokładnie 30 lat od wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

 • 75. urodziny Jadwigi Barańskiej

  Jadwiga Barańska, jedna z najbardziej cenionych i lubianych polskich aktorek, niezapomniana Barbara Niechcic z ekranizacji "Nocy i dni", skończy w czwartek, 21 października, 75 lat.

 • Zygmunt Malanowicz kończy 75 lat

  Jego pierwszym filmem był słynny "Nóż w wodzie" w reżyserii Romana Polańskiego. Zagrał też w "Krajobrazie po bitwie" i "Polowaniu na muchy" Andrzeja Wajdy, a od 2008 roku gra w zespole Nowego Teatru w Warszawie. Zygmunt Malanowicz skończy w poniedziałek, 4 lutego, 75 lat.

 • "Nóż w wodzie": Genialny debiut Polańskiego

  50 lat temu na ekrany polskich wszedł pełnometrażowy debiut Romana Polańskiego - kameralny thriller "Nóż w wodzie". To pierwszy polski obraz, który otrzymał nominację do Oscara w kategorii "najlepszy film nieanglojęzyczny".

 • "Człowiek z żelaza", czyli krzyk wolności

  "Człowiek z żelaza" Andrzeja Wajdy wciąż jest jednym z największych sukcesów polskiej kinematografii, ale większe znaczenie niż przyznana obrazowi w 1980 roku Złota Palma w Cannes miało przed laty "polityczne rażenie" filmu. Dziś mija 30 lat od jego premiery.

 • Islandzki Múm z polskimi akcentami

  Niedzielny (12 września) koncert islandzkiej formacji Múm zainaugurował 8. edycję krakowskiego Sacrum Profanum. Niezwykły, okraszony gościnnymi występami artystów - także polskich - występ znakomicie zaakcentował wyjątkowy charakter całego festiwalu.

 • W Archikatedrze św. Jana w Warszawie rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe aktora Janusza Zakrzeńskiego, który zginął w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Trumna zmarłego artysty przykryta jest biało-czerwoną flagą.

 • Ryszard Filipski kończy 75 lat

  Ryszard Filipski - aktor i reżyser, znany z filmowych ról Soroki w "Potopie", majora Dobrzańskiego w "Hubalu" i kapitana milicji w "Tylko umarły odpowie" - kończy w piątek 75 lat.

Wideo na temat: bohdan poręba
 • Mój nauczyciel

  "Mój nauczyciel" Bohdana Slámy (Dzikie pszczoły, Szczęście) to wzruszająca opowieść o ludziach, którzy pragną miłości, ale są zbyt wystraszeni lub niepewni, by ją dostrzec, gdy pojawia się w ich życiu. Petr uczy swoich młodych podopiecznych, że aby poznać siebie trzeba dostrzegać i rozumieć różnorodność natury. Jednak nie zdaje sobie sprawy, jak wiele musi dowiedzieć się jeszcze o samym sobie. Zostawiając rodziców i wszystkie niespełnione miłości w Pradze, jedzie do wiejskiej szkoły. Tam...

 • Cztery słońca

  Jára (Jaroslav Plesl) to ojciec rodziny, który mając już czterdzieści lat, wciąż jest jeszcze niezbyt dojrzały. Nie potrafi wyciągać wniosków ze swoich błędów, a jego częste wpadki są wręcz komiczne. Wraz ze swoją partnerką Janą (Anna Geislerová) wychowują dwoje dzieci. Starszy z nich to Véna (Marek Šácha), dojrzewający syn Járy z pierwszego małżeństwa. Odgrywa on w tej historii kluczową rolę wraz ze swym przyjacielem, punkiem Jerrym (Jiří Mádl). Jana nie jest szczęśliwa w tym związku....

Dyskusje na temat: bohdan poręba
 • Re: Polskie "Przeminęło z wiatrem" ma już 33 lat!

  Bo kiedyś taśma kolorowa była za dewizy a reszcie płaciło się w złotówkach miliony.Wojsko za darmo dawało statystów a gwizdy miały darmowe paszporty za popieranie władzy.Stanisław Bareja na swoje filmy dostawał ograniczoną ilość taśmy a Bohdan Poręba nie.Jeszcze coś dodać? Bo ta wyśmiewana komuna przeznaczała ogromne sumy na kulturę. Wyobraźcie sobie ile musiała kosztować produkcja takiego filmu