• Informacje na temat:

  edward zebrowski rezyser

Artykuły na temat: edward zebrowski rezyser
 • Edward Żebrowski: Mentor

  Edward Żebrowski był jedną z najważniejszych i jednocześnie najbardziej enigmatycznych postaci polskiego kina. Jego filmy - jak sam je określał - "pełne są gwałtownych zdarzeń, ale chłodne formalnie".

 • Pięć lat temu zmarł Edward Żebrowski

  Pięć lat temu zmarł Edward Żebrowski - scenarzysta filmowy, reżyser i pedagog. Był jedną z najważniejszych i jednocześnie najbardziej enigmatycznych postaci polskiego kina. Jego filmy - jak sam je określał - "pełne są gwałtownych zdarzeń, ale chłodne formalnie".

 • Zmarł Edward Żebrowski

  Nie żyje Edward Żebrowski - reżyser filmowy, scenarzysta, aktor. Był twórcą filmów "Ocalenie" i "W biały dzień", poruszających kwestie psychologiczne i moralne. "Był najmądrzejszy z nas wszystkich" - powiedział przyjaciel zmarłego, reżyser Wojciech Marczewski.

 • Ekranizacje Lema na przeglądzie w Anthology Film Archives

  Trzy wersje "Solaris", "Przekładaniec" Andrzeja Wajdy i "Szpital Przemienienia", Edwarda Żebrowskiego, to tylko kilka z ekranizacji utworów Stanisława Lema, prezentowanych na przeglądzie w prestiżowym ośrodku filmowym Anthology Film Archives.

 • "Etiuda 2004": Otwarcie

  XI Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Etiuda 2004" rozpoczyna się w Krakowie w piątek, 19 listopada. W ciągu siedmiu dni publiczność obejrzy 71 filmów konkursowych reprezentujących 36 szkół z 21 krajów. Etiudy oceni jury pod kierunkiem scenarzysty, reżysera i pedagoga Edwarda Żebrowskiego.

 • Od Schlöndorffa do Jarmana: Klasyka kina na Nowych Horyzontach

  W ostatnich miesiącach pożegnaliśmy mistrzów światowego kina - Alaina Resnaisa, Verę Chytilovą, Miklósa Jancsó i Edwarda Żebrowskiego. Podczas nadchodzącej edycji MFF T-Mobile Nowe Horyzonty przypomniane zostaną ich dzieła.

 • Kino według Stanisława Lema

  Jak widział kino jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy, zmarły w poniedziałek, 27 marca, Stanisław Lem? Do roli obiegowej anegdoty przeszły jego kłótnie z Andriejem Tarkowskim, gdy ten ekranizował jego "Solaris". Polski pisarz nie wyrażał się o rosyjskim reżyserze inaczej, jak "durak". Ale jego utwory ekranizowali też Polacy, m.in. Andrzej Wajda i Edward Żebrowski.

 • Rusza rekrutacja do szkoły Wajdy

  Rozpoczyna się rekrutacja do Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, której założycielami są, oprócz polskiego laureata Oscara, Wojciech Marczewski ( "Weiser" ) oraz Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (WFDiF) w Warszawie. Wykładowcami uczelni będą m.in. Andrzej Wajda, Wojciech Marczewski, Krzysztof Zanussi, Agnieszka Holland, Edward Żebrowski, Marcel Łoziński, Krzysztof...

 • Nie żyje Wojciech Wójcik

  ...czarnej", 1969), Jerzego Kawalerowicza ("Gra", 1968 i "Śmierć prezydenta", 1977), Edwarda Żebrowskiego ("Ocalenie", 1972) i Jerzego Hoffmana ("Do krwi ostatniej", 1978). Samodzielnie debiutował w 1981

 • Witold Sobociński: Pięknie fotografował kobiety

  ..., wspólnie z Edwardem Kłosińskim i Wacławem Dybowskim), "Smugi cienia" Andrzeja Wajdy (1976), "Trzeciej części nocy" Andrzeja Żuławskiego (1971), "Sanatorium pod Klepsydrą" Wojciecha Jerzego Hasa (1973).  Pracował też przy "Śmierci prezydenta" Jerzego Kawalerowicza (1977), "Szpitalu Przemienienia" Edwarda Żebrowskiego (1978), "O-Bi, O-Ba. Koniec cywilizacji" Piotra Szulkina (1984), "Piratach...