• Informacje na temat:

  ile lat ma andrzej łapicki

Artykuły na temat: ile lat ma andrzej łapicki
 • Minęło 55 lat od premiery "Salta" Tadeusza Konwickiego

  Dzisiaj z dystansu myślę, że "Salto" to jest arcydzieło. Rzadki przypadek filmu, który wyprzedza swój czas - ocenił w rozmowie z PAP krytyk i członek Europejskiej Akademii Filmowej prof. Tadeusz Lubelski. 11 czerwca minęło 55 lat od premiery filmu Tadeusza Konwickiego.

 • ​"Pan Tadeusz": Mija 20 lat od premiery filmu Wajdy

  ..."'Pan Tadeusz' to my, z naszym narodowym charakterem, z naszym narodowym językiem. Nic więcej. Ale to jest przecież wszystko" - wyznał przed laty w wywiadzie dla magazynu "Kino" reżyser Andrzej Wajda. Mija 20 lat od premiery filmu, który obejrzało w polskich kinach ponad 6 mln widzów.

 • Danuta Szaflarska ma już 97 lat!

  Danuta Szaflarska, jedna z pierwszych powojennych gwiazd filmowych, nazywana też "pierwszą amantką powojennej kinematografii", kończy w poniedziałek, 20 lutego, 97 lat. Pamiętana m.in. z "Zakazanych piosenek", "Skarbu" i "Pora umierać", artystka ciągle gra w filmach i przedstawieniach teatralnych.

 • Ewa Krzyżewska: Rzuciła kino, zginęła tragicznie

  Porównywano ją do Sophii Loren i Avy Gardner. Do historii kina przeszła jej rola w filmie Andrzeja Wajdy "Popiół i diament". Mija 15 lat od tragicznej śmierci Ewy Krzyżewskiej.

 • Ewa Krzyżewska: Brylant polskiego kina

  Porównywano ją do Sophii Loren i Avy Gardner. Do historii kina przeszła jej rola w filmie Andrzeja Wajdy "Popiół i diament". W czwartek, 7 lutego, Ewa Krzyżewska obchodziłaby 80. urodziny.

 • Daniel Olbrychski: Wielki uczeń wielkiego mistrza

  Wielki aktor, legenda polskiego kina. Jeden z najlepszych aktorów Andrzeja Wajdy. Daniel Olbrychski kończy dziś 70 lat.

 • "Wesele" Wajdy: Wirujący Wyspiański

  W środę, 9 stycznia, mija 40 lat od premiery "Wesela" Andrzeja Wajdy. "Wielu uważało, że przenieść na ekran taki utwór, wierszowany, jak 'Wesele' - to niemożliwe, że z tego wyjdzie tandeta. Tymczasem powstał wielki film" - wspominał po latach wcielający się w postać Jaśka Marek Prepeczko.

 • Najstarsza aktorka świata?

  Aktorka Danuta Szaflarska, jedna z pierwszych powojennych gwiazd filmowych, nazywana też "pierwszą amantką powojennej kinematografii", skończy w sobotę, 20 lutego, 95 lat. Pamiętana m.in. z "Zakazanych piosenek" i "Skarbu" artystka ciągle gra w filmach i przedstawieniach teatralnych.

 • Płonące kieliszki, seks w karocy

  W kinie reżysera "Człowieka z żelaza" jest wiele niezapomnianych momentów. "Od niego nauczyłem się, że sceny w filmie powinny być wyraziste, do zapamiętania na całe życie" - tak Janusz Morgenstern wspomina początki współpracy z obchodzącym dziś 85. urodziny Andrzejem Wajdą.

 • Ewa Krzyżewska: Poświęciła karierę dla miłości

  ...wypatrzył Janusz Morgenstern, drugi reżyser tego filmu. To był strzał w dziesiątkę. Po latach Wajda przyznał, że o ile zastanawiał się nad obsadzeniem Zbyszka Cybulskiego, to o angażu dla Krzyżewskiej(...)". Za głosem serca Choć na ekranie towarzyszyli jej gwiazdorzy polskiego kina: Zbyszek Cybulski ("Popiół i diament", "Zbrodniarz i panna"), Jerzy Zelnik ("Faraon") czy Andrzej Łapicki ("Zazdrość...