• Informacje na temat:

  janusz korczak

Artykuły na temat: janusz korczak
 • Wojciech Pszoniak kończy 75 lat

  Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów, Wojciech Pszoniak, obchodzi we wtorek, 2 maja, 75. urodziny. Najsłynniejsze role zawdzięcza Andrzejowi Wajdzie, u którego wystąpił m.in. w "Ziemi obiecanej" (Moryc Welt), "Dantonie" (Maksymilian Robespierre) oraz "Korczaku" (Janusz Korczak).

 • Pszoniak, którym nie jestem

  Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów, Wojciech Pszoniak, skończył w środę, 2 maja, 70 lat. Najsłynniejsze role zawdzięcza Andrzejowi Wajdzie, u którego wystąpił m.in. w "Ziemi obiecanej" (Moryc Welt), "Dantonie" (Maksymilian Robespierre) oraz "Korczaku" (Janusz Korczak).

 • Krzysztof Krawczyk muszkieterem

  Krzysztof Krawczyk (59 l.) od rozstania z Trubadurami przez 29 lat nie nosił stroju muszkietera. Teraz znów w nim wystąpił na specjalnym spotkaniu z wychowankami warszawskiego domu dziecka im. Janusza Korczaka.

 • Niemcy sfilmują "Króla Maciusia I"

  Niemiecka wytwórnia Saxonia Media nakręci film fabularny i 26-odcinkową kreskówkę według scenariusza opartego na "Królu Maciusiu I" Janusza Korczaka. Informacją tę podała w poniedziałek, 14 stycznia, wytwórnia Bavaria, której filią jest mieszcząca się w Lipsku Saxonia Media. Film ma być gotowy pod koniec roku, od razu w trzech wersjach językowych - niemieckiej, francuskiej i angielskiej. Na jego...

 • Ludzie kultury o Marku Bargiełowskim

  Bardzo dobry aktor, który nie silił się na śmieszność i z którym dobrze się czuliśmy - tak Marka Bargiełowskiego wspominają Tadeusz Lubelski i Janusz Majewski. Aktor zmarł w środę, 23 marca, w Skolimowie. Miał 73 lata.

 • Aktorzy o Andrzeju Wajdzie

  Z okazji 80. urodzin Andrzeja Wajdy, na temat reżysera i pracy z nim na planie wypowiedzieli się znani polscy aktorzy i twórcy filmowi. O twórcy mówią m.in. Krystyna Janda, Grażyna Szapołowska, Zbigniew Zapasiewicz, Jan Nowicki, Wojciech Kilar i Janusz Kamiński.

 • Reżyser Janusz Majewski ("Zaklęte rewiry", "CK Dezerterzy", "Królowa Bona") i kierownik produkcji Barbara Pec-Ślesicka ("Człowiek z marmuru", "Człowiek z żelaza", "Sprawa Dantona") otrzymali w czwartek, 15 listopada, w siedzibie Komitetu Kinematografii w Warszawie Krzyże Orderu Odrodzenia Polski. W uroczystości wzięło udział wielu przedstawicieli świata filmowego, m.in. Andrzej Wajda.

 • Anna Mucha: Aktorstwo miało być tylko zabawą

  Debiutowała pani rolą Sabinki w "Korczaku" Andrzeja Wajdy. Ten film miał premierę 6 maja 1990 roku, więc można powiedzieć, że obchodzi pani właśnie 30-lecie swojego debiutu. Anna Mucha: - Na tle(...), w których się ludziom narzucałam. Niedługo po "Korczaku" była rola Danki w "Liście Schindlera". Ile jako dziecko rozumiała pani z tych trudnych tematów, jaki podejmuje ten film? - Rozumiałam dużo, ale...

 • Prezydent Krakowa w spektaklu teatralnym

  ...dorosłych. O występie Majchrowskiego w "Królu Maciusiu Pierwszym" na podstawie powieści Janusza Korczaka informowały wcześniej krakowskie media.

 • Tomasz Ziętek: Ze śmiercią mu do twarzy

  ...("Korczak"), Władysław Kowalski ("Bogowie"), Tomasz Ziętek, aktorskie odkrycie "Kamieni na szaniec" i Małgorzata Hajewska-Krzysztofik ("33 sceny z życia"). W roli filmowej córki Janusza Gajosa brawurowo(...)W filmie, który przyniósł Małgorzacie Szumowskiej Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego reżysera 65. MFF Berlinale, wciela się aplikanta, asystującego Januszowi Gajosowi. Razem trafią na miejsca...

Dyskusje na temat: janusz korczak