• Informacje na temat:

  józef jerzy skolimowski

Artykuły na temat: józef jerzy skolimowski
 • Jerzy Skolimowski: Nasz kandydat do Oscara

  Jerzy Skolimowski, rocznik 1938, uznał, że wiek daje mu prawo bycia mentorem. Gdy po projekcji "11 minut" na Festiwalu Filmowym w Wenecji zapytano go, po co właściwie zrobił ten film, a bardziej elegancko, o przesłanie, odpowiedział: - Życie jest skarbem, ale my uświadamiamy to sobie wtedy, gdy je tracimy. Wykorzystujmy je jak najlepiej, póki żyjemy.

 • Uniwersytecki tytuł Skolimowskiego

  ..."Za wybitne zasługi w obszarze sztuki filmowej oraz promowanie polskiego kina na forum międzynarodowym" tytuł doktora honoris causa Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie nadał w piątek reżyserowi Jerzemu Skolimowskiemu.

 • Jadąc do pana Jerzego, strasznie się bałem

  Jest aktorem teatralnym. W kinie i telewizji widywaliśmy go sporadycznie (m.in. drugoplanowa rola w "Moim Nikiforze"). Występ w najnowszym filmie Jerzego Skolimowskiego "Cztery noce z Anną", którego światowa premiera odbyła się podczas festiwalu w Cannes, to jego pierwsza duża kinowa rola. Artur Steranko w rozmowie z Tomaszem Bielenia opowiedział o pierwszym spotkaniu z Jerzym Skolimowskim...

 • Fascynująca i nie do odszyfrowania

  Na międzynarodowym festiwalu filmowym w Rzymie odbył się w środę, 14 listopada, pokaz "Ixjany" Michała i Józefa Skolimowskich. Ten metafizyczny dramat, biorący udział w konkursie głównym, natychmiast został uznany za fascynujący.

 • Maserak tańczy na balu!

  Rafał Maserak wystąpił w drugoplanowej roli ślepca w filmie "Ixjana" braci Józefa i Michała Skolimowskich (synów Jerzego Skolimowskiego). Tancerza zobaczyć będziemy mogli w scenie balu przypominającego klimatem pamiętne przyjęcie z filmu "Oczy szeroko zamknięte" Stanleya Kubricka.

 • "Ixjana" na festiwalu w Rzymie

  Film "Ixjana. Z piekła rodem" w reżyserii Michała i Józefa Skolimowskich (synów Jerzego Skolimowskiego) zakwalifikowano do konkursu głównego na festiwalu w Rzymie, który odbędzie się w listopadzie. O statuetkę Marka Aureliusza ubiegać się będzie łącznie 13 filmów.

 • "Ixjana": Zabić najlepszego przyjaciela

  Dramat metafizyczny "Ixjana" w reżyserii braci Michała i Józefa Skolimowskich, z Borysem Szycem i Magdaleną Boczarską w obsadzie, trafi 23 listopada do kin. Bohater, dręczony poczuciem winy pisarz, sądzi, że zabił najlepszego przyjaciela.

 • Startuje festiwal w Rzymie

  Piętnaście filmów z całego świata weźmie udział w głównym konkursie na rozpoczynającym się w piątek w Rzymie międzynarodowym festiwalu filmowym. Jest wśród nich thriller "Ixjana" Józefa i Michała Skolimowskich.

 • Filmówka zmienia nazwę?!

  Najsłynniejsza w Polsce "filmówka", czyli Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna w Łodzi, chce zmienić nazwę - poinformował w poniedziałek, 17 grudnia, dyrektor administracyjny uczelni Józef Kopera.

 • Jan Nowicki: Osiemdziesięciolatek

  ...mi ptaka! Zasyp mi ptaka!'". Pierwszą główną rolę - absolwenta studiów wyższych, który wyrusza w świat - zagrał w "Barierze" Jerzego Skolimowskiego. "Kiedy brałem stypendium, sprzedawałem się(...) w "Sanatorium pod klepsydrą" - swobodnej adaptacji prozy Brunona Schulza. Film Wojciecha Jerzego Hasa to oniryczna opowieść o Józefie (Nowicki), który w tajemniczym, istniejącym poza czasem sanatorium...