• Informacje na temat:

  kowalczyk august

Artykuły na temat: kowalczyk august
 • ​Zmarł August Kowalczyk

  August Kowalczyk - aktor, reżyser teatralny i filmowy, były więzień obozu koncentracyjnego Auschwitz - zmarł w niedzielę, 29 lipca w oświęcimskim hospicjum, placówce, którą współtworzył dla oświęcimian w podzięce za pomoc więźniom obozu podczas wojny. Kowalczyk urodził się 15 sierpnia 1921 roku. Zaraz po maturze chciał wstąpić do seminarium, ale jego plany przerwała wojna. Postanowił więc...

 • Uciekł z piekła

  Niezapomniany wójt Lipiec. Bezkonkurencyjny odtwórca ról nazistów. Więzień Auschwitz, jeden z nielicznych, którzy uciekli z tego piekła. – Lubię czarne charaktery, bo można je budować – mówi 90-letni August Kowalczyk.

 • W katastrofie zginął wybitny aktor

  Polskim. W latach 70. za dyrekcji Augusta Kowalczyka, znów zachwycał swoim śpiewem w śpiewograch Ernesta Brylla i Katarzyny Gaertner, których kilka powstało. Śpiew był jego pasją". "Nasze środowisko ceni...

 • Stanisław Mikulski: W mundurze było mu do twarzy

  "Dobrze sprawdzał się w filmach, które dotyczyły wojny (...) w mundurze było mu do twarzy" - o zmarłym dzisiaj Stanisławie Mikulskim mówi krytyk Andrzej Bukowiecki.

 • Zmarł aktor August Kowalczyk

  August Kowalczyk - aktor, były więzień niemieckiego obozu Auschwitz, z którego uciekł, żołnierz AK zmarł w niedzielę, 29 lipca, po południu w Oświęcimiu. Miał 90 lat.

 • Powstanie Warszawskie: Aktorzy też walczyli

  Danuta Szaflarska, Alina Janowska, Irena Kwiatkowska, Leon Niemczyk, Andrzej Łapicki, Zdzisław Maklakiewicz. Znamy ich jako odtwórców niezapomnianych ról. Warto przypomnieć, że w Powstaniu Warszawskim zasłynęli czymś więcej niż aktorskim talentem.

 • Polskie kino w 2012 roku

  Nominacje do Oscarów dla Agnieszki Holland i dla operatora Janusza Kamińskiego, prace Andrzeja Wajdy nad filmem "Wałęsa" oraz premiera "Pokłosia" w reżyserii Władysława Pasikowskiego należą do najważniejszych wydarzeń w polskim kinie w 2012 roku.

 • Pamiętajmy o tych, którzy odeszli

  Polskie kino straciło w tym roku wiele wybitnych osobowości. Zmarli m.in. Andrzej Łapicki, Adam Hanuszkiewicz oraz wybitny prezenter telewizyjny Jan Suzin. Filmowy świat pożegnał również: Tony'ego Scotta, Theo Angelopoulosa i Michaela Clarke'a Duncana. Dzisiaj wspominamy artystów, którzy odeszli w minionych miesiącach.

 • Łukaszewicz o Zakrzeńskim

  "Janusz był wyjątkowym pedagogiem. Aktorstwo to przełamywanie barier, a on umiał ośmielić. Chciał być przewodnikiem dla młodszych pokoleń..." - tak Janusza Zakrzeńskiego wspomina Olgierd Łukaszewicz.

Zdjęcia na temat: kowalczyk august
Dyskusje na temat: kowalczyk august
 • ​Zmarł August Kowalczyk

  Pamiętam Go. Był w mojej szkole Technikum Chemicznym w Nowym Dworze M. Wspominał czasy swego pobytu i ucieczki z Auschwitz. Cześć Jego Pamięci!

 • Re: ​Zmarł August Kowalczyk

  Miałem wielkie szczęście poznać Augusta Kowalczyka. Ciepły, serdeczny człowiek. Należał do wielkich aktorów poprzedniego stulecia. Wspaniałe role Wójta w Chłopach, generała w Janosiku czy Stawce(...), odchodzą godnie. To było wielkie marzenie Augusta Kowalczyka. Sam tak odszedł, w swoim oświęcimskim hospicjum, do ostatniej chwili pogodny, świadomy mówiący wielkie słowa. Dał piękne świadectwo, spełnił

 • Re: ​Stanisław Mikulski czasami wciąż ogląda "Stawkę większą niż życie"

  Tak naprawdę aktor z niego nędzny. Nie on jeden grał kultowe role i umiał z nich wyjść. Vide: Gołas, Pieczka, Wilchelmi. To był film z doskonałym scenariuszem i doskonałymi aktorami drugoplanowymi: Stoor, Karewicz (doskonały), Chamiec, August Kowalczyk. Przyjrzyjcie się jego grze, jest zupełnie wtórna. Jak oglądam "Pana samochodzika", to znów jest Kloss, A jak oglądam "Alternatywy", czy "Dyzmę

 • Re: Uciekł z piekła

  Wielkie wrażenie zrobił na mnie Pan August Kowalczyk - Człowiek w swoim całokształcie. Książkę Refren kolczastego drutu polecam każdemu. Mocna rzecz, prawdziwa. Za pszemem: Szacunek Panie Auguście! Szacunek!