• Informacje na temat:

  literatury klasycznej

Artykuły na temat: literatury klasycznej
 • Najlepsze adaptacje literatury polskiej

  Wiele znanych dzieł literatury polskiej doczekało się przeniesienia na duży ekran, jednocześnie wiele spośród niezliczonych adaptacji filmowych znacznie różniło się od książkowych pierwowzorów(...) adaptacji literatury polskiej. Od Adama Mickiewicza, przez Marka Hłasko, aż po Jerzego Pilcha.

 • "Młodość Astrid" : Tajemnica ikony literatury dziecięcej

  Astrid Lindgren to w Szwecji ikona. Wszyscy znają, wszyscy czytają lub czytali, wszyscy kochają. Co ciekawe, nie doczekała się jednak filmu na swój temat. Szlaki przeciera "Młodość Astrid" Dunki Pernille Fischer Christensen. I robi to w interesującym stylu.

 • Od "Zmierzchu" do słonia Babara

  Temple Hill, firma produkcyjna stojąca za sukcesem filmowej sagii "Zmierzch", przymierza się do ekranizacji klasycznej pozycji literatury dziecięcej o przygodach słonia Babara - poinformował serwis Deadline.

 • Greta Gerwig: Buntownicza dusza, nadzieja i wielkie emocje

  Film "Małe kobietki" Grety Gerwig to adaptacja słynnej XIX-wiecznej powieści autorstwa Louise May Alcott, pionierki literatury kobiecej. Historia sióstr March uznawana jest za uniwersalną opowieść o dorastaniu, poszukiwaniu własnej drogi i tożsamości. "Za każdym razem, gdy czytałam tę książkę, znajdowałam w niej coś nowego. Chciałam, aby film był pełen ruchu, gracji i piękna. Żeby emanowała...

 • 20 tys. mil twórcy "Spider-Mana"

  Wytwórnia New Line zdecydowała się na ekranizację klasycznej pozycji literatury marynistycznej - "20 tysięcy mil podwodnej żeglugi" Juliusza Verne'a. Film wyprodukuje Sam Raimi ( "Spider-Man" , "Spider-Man 2" ), jednak umowa nie precyzuje czy będzie on także reżyserem obrazu.

 • Wasikowska i Fassbender w "Jane Eyre"?

  Mia Wasikowska i Michael Fassbender prowadzą negocjacje w sprawie zagrania głównych ról w adaptacji klasycznej powieści Charlotte Brontë "Jane Eyre", nad którą pracuje reżyser "Sin Nombre", Cary Fukunaga.

 • Disney chce zekranizować "O czym szumią wierzby"

  Po sukcesie filmów "Harry Potter i kamień filozoficzny" oraz "Władca pierścieni: Drużyna pierścienia" , wytwórnia Disney'a postanowiła przenieść na duży ekran kolejną klasyczną pozycję literatury angielskiej. Tym razem wybór padł na słynną powieść Kennetha Grahame'a, "O czym szumią wierzby".

 • Bob Dylan z Nagrodą Nobla. Komentarze polskich rockmanów

  ..."Nie ma takiego muzyka, któremu należałoby się to wyróżnienie. Dylan to poważny twórca literatury" - tak decyzję Szwedzkiej Akademii komentuje Muniek Staszczyk.

 • Tom Cruise wyprodukuje "Wojnę światów"

  Hollywoodzkie studio Paramount Pictures razem z firmą Toma Cruise'a i Pauli Wagner (Cruise/Wagner Productions) zrealizują nową wersję "Wojny światów", klasycznej powieści Herberta George'a Wellsa z 1898 roku o ataku Marsjan na Ziemię. Produkcja ruszy w 2003 roku.

 • "Z dala od zgiełku": Którego wybrać?

  Ekranizacja klasycznej powieści Thomasa Hardy'ego "Z dala od zgiełku" to historia Bathsheby Everdene - niezależnej kobiety, która dziedziczy farmę po wuju. Piękna i bogata dziewczyna szybko zwraca uwagę trzech mężczyzn: uczciwego pasterza, przystojnego i lekkomyślnego żołnierza oraz dojrzałego szlachcica.

Wideo na temat: literatury klasycznej
 • "Hańba"

  Profesor David Lurie (John Malkovich) jest wyrafinowanym człowiekiem i wykładowcą literatury brytyjskiej na Uniwersytecie w Cape Town. Jest niepoprawnym - idącym obyczajowo pod prąd, lecz zgodnie ze swoimi pragnieniami - romantykiem. Poezja, dobre wino i muzyka klasyczna towarzyszą jego życiu częściej, niż napotkani ludzie. Po rozstaniu z żoną wiedzie samotne życie i jest zajęty wyłącznie