• Informacje na temat:

  łomnicki

Artykuły na temat: łomnicki
 • Tadeusz Łomnicki i Gustaw Holoubek: O jednego mistrza za dużo

  Spotkali się w Krakowie w lutym 1945 r., tuż po wyzwoleniu miasta. Obaj zostali słuchaczami pierwszego roku Studia Teatralnego przy Teatrze Juliusza Słowackiego. 18-letni Tadeusz Łomnicki już wiosną(...) Holoubek debiut na scenie miał dwa lata później.  Łomnicki bardziej niż aktorem chciał zostać pisarzem i dramaturgiem. Pewnego dnia przyniósł dyrektorowi Bronisławowi Dąbrowskiemu swoją młodzieńczą...

 • Tadeusz Łomnicki: Nie znosił kina

  Wielokrotnie wygrywał plebiscyty na najwybitniejszego polskiego aktora XX wieku. Był pięciokrotnie żonaty, ale jego pierwszą i największą miłością do samego końca pozostał teatr. Tadeusz Łomnicki odszedł tak, jak żył - na scenie.

 • Tadeusz Łomnicki: Zmarł na scenie

  Uznawany jest zgodnie za najwybitniejszego polskiego aktora XX wieku. W środę, 22 lutego, mija 25 lat od śmierci Tadeusza Łomnickiego. Artysta odszedł na teatralnej scenie, w czasie próby do ukochanego "Króla Leara".

 • Tu mieszkał Tadeusz Łomnicki

  W Warszawie odsłonięto tablicę poświęconą Tadeuszowi Łomnickiemu. Miejsce nieprzypadkowe, bo przy ulicy Piwnej w kamienicy, gdzie słynny aktor mieszkał przez prawie 26 lat.

 • Tadeusz Łomnicki: Umarł król

  Uznawany jest zgodnie za najwybitniejszego polskiego aktora XX wieku. W środę, 22 lutego, mija 20 lat od śmierci Tadeusza Łomnickiego. Odszedł na teatralnej scenie, w czasie próby do ukochanego "Króla Leara".

 • Wideoinstalacja o Łomnickim

  Teatr Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego ogłosił konkurs pt. "Aktor na zawsze" na instalację wideo o swoim patronie. Projekty prac można nadsyłać do 26 października.

 • "Tadeusz Łomnicki - aktor"

  Ponad 100 fotografii dokumentujących największe role teatralne i filmowe Tadeusza Łomnickiego zgromadzono na wystawie "Tadeusz Łomnicki - aktor". Od środy, 27 marca, wystawę można oglądać w Muzeum Kinematografii w Łodzi. "To największa wystawa zorganizowana dla upamiętnienia dziesiątej rocznicy śmierci tego wybitnego aktora i reżysera, założyciela Teatru na Woli" - poinformowała Barbara Kurowska...

 • Tablica poświęcona Łomnickiemu

  Tablicę pamiątkową poświęconą wybitnemu polskiemu aktorowi, reżyserowi i pedagogowi Tadeuszowi Łomnickiemu odsłonięto w czwartek, 22 lutego, we foyer teatru Collegium Nobilium warszawskiej Akademii Teatralnej. Uroczystość odbyła się z okazji przypadającej w czwartek 15. rocznicy śmierci artysty.

 • Tadeusz Łomnicki: Bez farby i diety

  ...i przed sobą. Nie wiadomo do końca, kim był naprawdę. Chyba sam tego nie wiedział". Po ukończeniu Studium Teatralnego w Krakowie Łomnicki przeniósł się do Warszawy, by studiować reżyserię(...) totalnie. "Traktował ciało jak instrument. Złościł się, że ono mu stawia opór" - mówił reżyser Jerzy Markuszewski. "Gdy zaczynałem pracę nad 'Pokoleniem', nie miałem pojęcia o pracy z aktorem. Łomnicki dał...

 • W czwartek, 22 lutego, przypada 15. rocznica śmierci Tadeusza Łomnickiego - wybitnego aktora, reżysera, pedagoga, założyciela i pierwszego dyrektora Teatru Na Woli w Warszawie.

Zdjęcia na temat: łomnicki
Dyskusje na temat: łomnicki