• Informacje na temat:

  najważniejsze wydarzenia 2009 roku

Artykuły na temat: najważniejsze wydarzenia 2009 roku
 • Rok 2009 w filmie polskim

  Nagroda im. Alfreda Bauera dla Andrzeja Wajdy na Berlinale, premiery filmów o wielkich Polakach - ks. Popiełuszce, gen. Fieldorfie "Nilu", gen. Sikorskim, Irenie Sendlerowej - to najważniejsze wydarzenia w filmie polskim w 2009 roku. Poruszenie w środowisku filmowym wywołało aresztowanie Romana Polańskiego we wrześniu w Szwajcarii, na podstawie amerykańskiego nakazu aresztowania wystawionego...

 • Kraków: To było wydarzenie roku?

  Piątkowy (18 września) spektakl Aphex Twin w ramach krakowskiego festiwalu Sacrum Profanum już na zawsze pozostanie w pamięci tych, którzy byli świadkami tego artystycznego wydarzenia.

 • 2011: Muzyczne wydarzenia roku

  Adele sprzedaje miliony płyt, lekarz Michaela Jacksona idzie do więzienia, Nergal najciemniejszą gwiazdą polskiej popkultury, wreszcie tragiczny koniec Amy Winehouse. Tak właśnie wyglądał mijający rok w muzycznym show-biznesie, który podsumowujemy w dziesięciu najistotniejszych, naszym zdaniem, wydarzeniach.

 • Vader podsumowuje 2009

  Nowa płyta "Necropolis", odmieniony skład, prawie 150 zagranych koncertów - olsztyński Vader podsumowuje rok 2009.

 • Żałują odwołania Polsat SuperHit Festiwal

  W najbliższy weekend miał odbyć się Polsat SuperHit Festiwal, jednak organizatorzy już w kwietniu poinformowali o odwołaniu wydarzenia ze względu na pandemię koronawirusa. Agnieszka Hyży i Paulina Sykut-Jeżyna, które wiele razy były prowadzącymi tej imprezy, spotkały się w relacji na Instagramie i wspominały najważniejsze dla nich momenty z poprzednich edycji.

 • Film polski w 2010 roku

  Pokazy "Katynia" Andrzeja Wajdy w telewizji rosyjskiej, oscarowa walka "Królika po berlińsku", sukces filmu Romana Polańskiego, nagroda w Wenecji dla Jerzego Skolimowskiego, zdjęcia do nowego obrazu Jerzego Hoffmana i opowieść o Grudniu'70 - są wśród najważniejszych wydarzeń w filmie polskim w 2010 roku.

 • Lady GaGa i Susan rządzą

  Dwa najważniejsze popowe objawienia 2009 roku zdominowały najnowsze notowania brytyjskich zestawień.

 • Audioriver 2019: Sprawdź, kto wystąpi

  ...14. edycja Audioriver odbędzie się w dniach 26-28 lipca 2019 r. w Płocku. Organizatorzy po raz trzeci ogłosili nowych artystów, którzy zaprezentują się podczas tego wydarzenia. Sprawdź, kto zagra!

 • Nazizm, mizoginizm, Ikea

  ..."Millennium: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet" , reż. Niels Arden Oplev, Dania, Szwecja 2009, Monolith Films, premiera kinowa 6 listopada 2009 roku.

 • 10. Festiwal Krytyki Filmowej Kamera Akcja: Dyskusje o kinie

  W dniach od 17 do 20 października 2019 roku w Łodzi odbył się 10. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja. Wydarzenie zostało zapoczątkowane w 2009 roku przez studentów filmoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Z racji okrągłej edycji organizatorzy oraz uczestnicy często zwracali uwagę na drogę, jaką w ciągu dekady przeszło jedyna w Polsce impreza w pełni poświęcona krytyce filmowej.