• Informacje na temat:

  polskie aktorki lat 60

Artykuły na temat: polskie aktorki lat 60
 • "Do widzenia, do jutra": 60 lat od premiery filmu

  Minęło właśnie 60 lat od premiery debiutu reżyserskiego Janusza Morgensterna "Do widzenia, do jutra". Gwiazdą dzisiaj już kultowego filmu była Teresa Tuszyńska, której życie potoczyło się tragicznie.

 • Nie żyje Zofia Czerwińska. Aktorka miała 85 lat

  Nie żyje Zofia Czerwińska. Do historii polskiego kina przeszły jej role w takich produkcjach, jak "Miś", "Czterdziestolatek" czy "Alternatywy 4". Aktorka zmarła w środę, 13 marca, w Warszawie. Miała 85 lat.

 • Halina Kossobudzka: Aktorka czasu najtrudniejszego. Mija 25 lat od jej śmierci

  Wojna odebrała jej szansę na wymarzone studia aktorskie, ale jej kształceniem zajął się wybitny znawca teatru i filmu, jej przyszły mąż. Halina Kossobudzka zagrała w 60 filmach, niestety, zwykle w epizodach. Widzowie pamiętają ją z ról w takich produkcjach, jak "Podróż za jeden uśmiech", "Daleko od szosy" czy "Chłopi". 26 lipca 2019 roku mija 25 lat od jej śmierci.

 • Nie żyje aktorka Maria Wachowiak

  Nie żyje Maria Wachowiak, najbardziej znana z roli Lidki w "Pożegnaniach" Wojciecha Jerzego Hasa. Aktorka zmarła w piątek, 19 kwietnia, w wieku 80 lat.

 • Żuławski kończy 60 lat!

  Andrzej Żuławski, jeden z najbardziej oryginalnych polskich reżyserów, od wielu lat pracujący we Francji, kończy w środę, 22 listopada, 60 lat. "Kino to niezwykła sztuka rozbudzania ludzi, jeden z wyjątkowych sposobów wstrząsania ludzką naturą" - mówi twórca tak słynnych i kontrowersyjnych filmów, jak "Szamanka", "Opętanie" czy "Diabeł".

 • Krystyna Feldman: Aktorka, której nie interesowało gwiazdorstwo

  ..."Mnie gwiazdorstwo nie interesowało. W domu, potem w szkole teatralnej, nauczono mnie pokory. Wobec zawodu i wobec życia" - wyznała przed laty Krystyna Feldman, odtwórczyni roli tytułowej w filmie Krzysztofa Krauzego "Mój Nikifor". 15 lat temu wszedł on na ekrany kin.

 • Nie żyje aktorka Daliah Lavi

  Aktorka Daliah Levy, którą w latach 60. XX wieku mogliśmy oglądać w parodii szpiegowskich filmów - "Casino Royale" i "The Silencers" - zmarła w wieku 74 lat.

 • Aleksandra Zawieruszanka: Bardziej kobieta niż aktorka

  Jej nazwisko pod koniec lat 60. wymieniano w jednym szeregu z Elżbietą Czyżewską, Kaliną Jędrusik, Ireną Karel... "Jako aktorka miałam swoje 'pięć minut' i chyba nie potrafiłam ich wykorzystać dla(...) jednak nie przesłonił całego świata". Urodziła się w 1937 r. w Bielsku-Białej. Ojciec, działacz miejscowej PPS, trafił do obozu koncentracyjnego w Dachau, gdy miała 3 latka. Mama, kurierka AK, bywała...

 • Nie żyje aktorka Zofia Czerwińska. Kiedy pogrzeb?

  Zofia Czerwińska zmarła 13 marca 2019 roku w Warszawie. Już wiadomo, kiedy odbędzie się pogrzeb znanej aktorki.

 • Nie żyje czeska aktorka Vlasta Chramostova. Miała 92 lata

  W latach 60. XX wieku Vlasta Chramostova grała w filmach czechosłowackiej Nowej Fali i występowała w teatrze Vinohradzkim. Po sowieckiej interwencji w 1968 roku władze komunistyczne zabroniły jej(...). Wystawiali sztuki bez ingerencji cenzora. W latach 60. XX wieku Chramostova przeżyła osobistą tragedię. W wypadku samochodowym zginął jej syn, gdy aktorka prowadziła samochód. Na teatralną scenę i plan...