• Informacje na temat:

  sidney poitier reżyser

Artykuły na temat: sidney poitier reżyser
 • Oscary: Historia i ciekawostki

  Najmłodszą laureatką Oscara była sześciolatka, w 1944 roku o statuetkę walczył film o Marii Skłodowskiej-Curie, a w 2010 roku po raz pierwszy nagrodę za reżyserię przyznano kobiecie - to niektóre z ciekawostek związanych z Oscarami.

 • Honorowy Oscar dla Lumeta

  Sidney Lumet ("Dwunastu gniewnych ludzi", "Pieskie popołudnie", "Serpico" ), wybitny amerykański reżyser, otrzyma honorowego Oscara za całokształt pracy twórczej. 80-letni twórca był pięciokrotnie nominowany do Oscara, jednak nigdy nie odebrał cennej statuetki. Ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej odbędzie się 27 lutego 2005 roku.

 • Oscary: Zmiana upodobań

  Podczas ubiegłorocznej oscarowej gali triumfatorami byli czarnoskórzy aktorzy. Halle Berry zdobyła nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej za rolę w obrazie "Monster's Ball: Czekając na wyrok" , a Denzela Washingtona uhonorowano za kreację w "Dniu próby" . Sidney Poitier odebrał natomiast Oscara honorowego. W tym roku jedyną czarnoskórą kandydatką do prestiżowego wyróżnienia jest Queen Latifah.

 • "Zgadnij kto przyjdzie na obiad": Nowa wersja

  Hollywoodzka wytwórnia Columbia Pictures planuje realizację remake'u filmu z 1967 roku, planuje, "Zgadnij kto przyjdzie na obiad" . Przed laty w głośnym obrazie wybitnego amerykańskiego reżysera Stanley'a Kramera główną rolę zagrał tegoroczny laureat Oscara - Sidney Poitier.

 • Oscary 2002 rozdane!

  W poniedziałek, 25 marca, nad ranem polskiego czasu, w sali Hollywood & Highland's Kodak Theatre zakończyła się 74. oscarowa ceremonia! Najlepszym filmem roku został "PIĘKNY UMYSŁ" , a nie jak wielu przewidowało "WŁADCA PIERŚCIENI: DRUŻYNA PIERŚCIENIA" . Niewątpliwą sensacją wieczoru okazało się nagrodzenie Oscarami aż dwóch aktorów czarnoskórych - Denzela Washingtona i Halle Berry - w kategoriach najlepszy aktor i aktorka.

 • Aktorzy honorują Eastwooda

  Clint Eastwood zostanie trzydziestym dziewiątym laureatem nagrody za całokształt twórczości przyznawanej przez Gildię Aktorów Amerykańskich (SAG's Life Achievement Award). Uroczyste wręczenie wyróżnienia odbędzie się podczas gali stowarzyszenia, zaplanowanej na marzec przyszłego roku.

 • Tom Cruise za całokształt

  Tom Cruise otrzyma honorowe wyróżnienie nowojorskiego Muzeum Kinematografii (Museum of Moving Image - MOMI) za całokształt aktorskiej kariery.

 • Oscarowe ciekawostki

  Ceremonia wręczenia Oscarów już w niedzielę, 25 lutego. Przed tegorocznymi nagrodami warto przypomnieć sobie kilka ciekawostek z "oscarowej" historii.

 • Oscary dla czarnoskórych aktorów?

  Sześćdziesiąt lat po historycznym uhonorowaniu Oscarem dla najlepszej aktorki w roli drugoplanowej czarnoskórej Hattie McDaniel i długim okresie niedoceniania Afro-Amerykańskich twórców w oscarowym wyścigu, szanse na nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej ma w tym roku aż trzech czarnoskórych aktorów.