• Informacje na temat:

  władysław szpilman

Artykuły na temat: władysław szpilman
 • Uhonorowali Szpilmana

  Muzyka znanego pianisty i kompozytora Władysława Szpilmana, bohatera filmu Romana Polańskiego "Pianista", rozbrzmiewała w piątek, 6 lipca, w Sosnowcu - w ten sposób lokalny samorząd uczcił 7. rocznicę śmierci pochodzącego z tego miasta wybitnego artysty.

 • Władysław Szpilman: 5. rocznica śmierci

  Pięć lat temu - 6 lipca 2000 roku - zmarł Władysław Szpilman, kompozytor, pianista, animator życia kulturalnego, którego życiorys stał się podstawą scenariusza nagrodzonego trzema Oscarami filmu Romana Polańskiego "Pianista" .

 • Polański znalazł filmowego Szpilmana

  Roman Polański pracuje, jak wiadomo, nad swym nowym filmem "The Pianist", który będzie opowiadał o losach pianisty Władysława Szpilmana podczas II wojny światowej. Po kilku miesięcznych poszukiwaniach odtwórcy roli głównej, reżyser nareszcie znalazł odpowiedniego aktora. Szpilmana zagra Adrien Brody, który w swojej karierze wystąpił na razie w epizodycznych rolach w takich filmach jak "Mordercze...

 • "Szpilmana spotkałem tylko trzy razy"

  ..."Pianista" , wstrząsająca opowieść oparta na biografii Władysława Szpilmana, słynnego pianisty, który po likwidacji warszawskiego getta ukrywał się w ruinach miasta. Na tegorocznym festiwalu w Cannes film zdobył Złotą Palmę. Co sprawiło, że aż tak bardzo zainteresował się pan książką Władysława Szpilmana? Dlaczego była ona dla pana aż tak ważna i czemu – jak sam pan powiedział – wierzy pan w ten...

 • Adrien Brody w serialu na podstawie Stephena Kinga

  Adrien Brody, któremu sławę przyniosła nagrodzona Oscarem rola Władysława Szpilmana w filmie Romana Polańskiego "Pianista", wystąpi w głównej roli w serialu na motywach opowiadania "Dola Jerusalem". Produkcją zajmie się amerykańska stacja kablowa Epix.

 • Słynny polski reżyser Roman Polański, twórca takich niezapomnianych obrazów jak "Dziecko Rosemary" czy "Chinatown", zamieścił w brytyjskiej gazecie "Guardian" ogłoszenie. Ma ono pomóc w znalezieniu odtwórcy głównej roli w jego najnowszym filmie "The Pianist", opowiadającym historię polskiego kompozytora Władysława Szpilmana.

 • Nominowane adaptacje

  ...o powieść Władysława Szpilmana.

 • "Byłaś serca biciem" - koncert piosenek Andrzeja Zauchy

  W najbliższą sobotę w Studiu Muzycznym im. Władysława Szpilmana Polskiego Radia młodzi wokaliści i śpiewający aktorzy wykonają najbardziej znane utwory z repertuaru Andrzeja Zauchy. Początek imprezy "Byłeś serca biciem" o godz. 21. Transmisja na antenie radiowej Jedynki.

 • Polański zrobi film w Polsce

  ..."The Hollywood Reporter" poinformował, że Roman Polański zrealizuje w Polsce film na podstawie wspomnień niedawno zmarłego pisarza i kompozytora Władysława Szpilmana. Film zatytułowany "The Pianist" będzie opowiadał o getcie warszawskim i o tym, jak Szpilmanowi udało się uniknąć deportacji do obozu koncentracyjnego.

 • Zrealizowano końcową scenę "Pianisty"

  Scenę końcową do filmu Romana Polańskiego "Pianista" nakręcono w poniedziałek, 4 czerwca, w warszawskiej Filharmonii Narodowej. Sekwencja ta jest "rodzajem marzenia Władysława Szpilmana. Artysta bowiem w ogóle nie grał w Filharmonii Narodowej" - powiedział Tadeusz Boniecki, inspektor orkiestry.